General information
| Year | 2013 - |
| Brand | Porsche |
| Engine | Spyder 4.6hyb AT (608 HP) 4WD |
| Body type | Roadster |
| Model | 918 |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
Body Features
| Length | 4643 mm |
| Width | 1940 mm |
| Height | 1167 mm |
| Wheelbase | 2730 |
| Weight | 1167 kg |
| Max width | 1900 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 4593 |
| Engine kw | 446 kw |
| Engine hp | 598 hp |
| Torque | 446 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | 7 |
| Fuel | - |
| Fuel capacity | - |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 265/35 ZR20; 325/30 ZR21 |
| Wheels | 9.5J x 20; 12.5J x 21 |
Running Features
| Max speed | 343 km/h |
| Acceleration | 2.8 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | 3.3 l/100km |
2 years ago
2 months ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
26 days ago