General information
| Year | 2004 - 2007 |
| Brand | Alfa Romeo |
| Engine | 1.9 16V JTD M-Jet (150 HP) |
| Body type | Cabrio |
| Model | 156 Crosswagon |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4441 mm |
| Width | 1743 mm |
| Height | 1458 mm |
| Wheelbase | 2595 |
| Weight | 1458 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1910 |
| Engine kw | 110 kw |
| Engine hp | 147 hp |
| Torque | 110 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 82 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 6 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 50 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 205/50 R17 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 200 km/h |
| Acceleration | 10.2 s |
| Fuel town | 8.9 l/100km |
| Fuel road | 5.6 l/100km |
| Fuel average | 6.8 l/100km |