General information
| Year | 2000 - 2007 |
| Brand | Audi |
| Engine | 1.2 TDI (61 HP) |
| Body type | Sedan |
| Model | A2 (8Z) |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 3826 mm |
| Width | 1673 mm |
| Height | 1553 mm |
| Wheelbase | 2405 |
| Weight | 1553 kg |
| Max width | 1200 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1191 |
| Engine kw | 45 kw |
| Engine hp | 60 hp |
| Torque | 45 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders diameter | 76 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 21 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 145/80 R14 |
| Wheels | 4.5J x 14 |
Running Features
| Max speed | 168 km/h |
| Acceleration | 14.9 s |
| Fuel town | 3.6 l/100km |
| Fuel road | 2.7 l/100km |
| Fuel average | 2.99 l/100km |
2 months ago
2 months ago
2 months ago
2 months ago
2 months ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago