General information
| Year | 2013 - |
| Brand | BMW |
| Engine | 1.5hyb AT (231 HP) |
| Body type | Coupe |
| Model | i8 |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
Body Features
| Length | 4689 mm |
| Width | 1942 mm |
| Height | 1298 mm |
| Wheelbase | 2800 |
| Weight | 1298 kg |
| Max width | 1855 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1500 |
| Engine kw | 169 kw |
| Engine hp | 226 hp |
| Torque | 169 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders diameter | 82,0 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 2 |
| Fuel | - |
| Fuel capacity | - |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 195/50 R20; 215/45 R20 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 250 km/h |
| Acceleration | 4.4 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | 2.5 l/100km |