General information
| Year | 2015 - |
| Brand | BMW |
| Engine | GTS 3.0 AT (500 HP) |
| Body type | Coupe |
| Model | M4 Coupe |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
Body Features
| Length | 4671 mm |
| Width | 1870 mm |
| Height | 1383 mm |
| Wheelbase | 2812 |
| Weight | 1383 kg |
| Max width | 1900 kg |
| Boot capacity | 445 l |
Engine Transmission
| Engine | 2979 |
| Engine kw | 367 kw |
| Engine hp | 492 hp |
| Torque | 367 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 7 |
| Fuel | A-98 |
| Fuel capacity | 60 liters |
| Eco standart | Euro 6 |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 265/35/R19, 285/30/R20 |
| Wheels | 9.5J x 19, 10.5J x 20 |
Running Features
| Max speed | 305 km/h |
| Acceleration | 3.8 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |