General information
| Year | 2013 - |
| Brand | Citroen |
| Engine | 1.6d MT (92 HP) |
| Body type | Hatchback |
| Model | C3 II Facelift |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 3941 mm |
| Width | 1728 mm |
| Height | 1524 mm |
| Wheelbase | 2466 |
| Weight | 1524 kg |
| Max width | 1625 kg |
| Boot capacity | 287 l |
Engine Transmission
| Engine | 1560 |
| Engine kw | 67 kw |
| Engine hp | 90 hp |
| Torque | 67 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 75 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 50 liters |
| Eco standart | EURO V |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 185/65 R15 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 182 km/h |
| Acceleration | 11.5 s |
| Fuel town | 3.9 l/100km |
| Fuel road | 3.1 l/100km |
| Fuel average | 3.4 l/100km |
2 years ago
2 years ago
2 months ago
2 months ago
2 months ago
2 months ago
2 months ago
2 months ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago