General information
| Year | 2013 - |
| Brand | Ford |
| Engine | 1.6d MT (95 HP) |
| Body type | Hatchback |
| Model | Fiesta VI Hatchback Facelift |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4056 mm |
| Width | 1722 mm |
| Height | 1495 mm |
| Wheelbase | 2489 |
| Weight | 1495 kg |
| Max width | 1590 kg |
| Boot capacity | 979 l |
Engine Transmission
| Engine | 1560 |
| Engine kw | 70 kw |
| Engine hp | 94 hp |
| Torque | 70 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 75 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 45 liters |
| Eco standart | EURO IV |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 195/45 R16 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 175 km/h |
| Acceleration | 11.7 s |
| Fuel town | 4.4 l/100km |
| Fuel road | 3.2 l/100km |
| Fuel average | 3.6 l/100km |
2 years ago
year ago
2 months ago
2 months ago
2 months ago
2 months ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
19 days ago
19 days ago