General information
| Year | 2000 - - |
| Brand | Lotus |
| Engine | 1.8 i 16V (180 HP) |
| Body type | Cabrio |
| Model | Elise 340 R |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
Body Features
| Length | 3620 mm |
| Width | 1702 mm |
| Height | 1123 mm |
| Wheelbase | 2300 |
| Weight | 1123 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1796 |
| Engine kw | 132 kw |
| Engine hp | 177 hp |
| Torque | 132 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 80 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 40 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 195/50-225/45 R15 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 210 km/h |
| Acceleration | 4.6 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |