General information
| Year | 2010 - - |
| Brand | Lotus |
| Engine | 1.6 (136Hp) |
| Body type | SUV |
| Model | Elise II |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 3785 mm |
| Width | 1850 mm |
| Height | 1117 mm |
| Wheelbase | 2300 |
| Weight | 1117 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1598 |
| Engine kw | 100 kw |
| Engine hp | 134 hp |
| Torque | 100 N*m/rpm |
| Fuel supply | - |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | - |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | - |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 204 km/h |
| Acceleration | 6.5 s |
| Fuel town | 8.3 l/100km |
| Fuel road | 5 l/100km |
| Fuel average | 6.3 l/100km |