General information
| Year | 1996 - 2000 |
| Brand | Mazda |
| Engine | 1.3 (50 HP) |
| Body type | Hatchback |
| Model | 121 III (JASM,JBSM) |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 3828 mm |
| Width | 1634 mm |
| Height | 1330 mm |
| Wheelbase | 2446 |
| Weight | 1330 kg |
| Max width | 1435 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1299 |
| Engine kw | 37 kw |
| Engine hp | 50 hp |
| Torque | 37 N*m/rpm |
| Fuel supply | - |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 74 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 5 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 42 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 165/70R13 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 143 km/h |
| Acceleration | 19 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |