General information
| Year | 1996 - 2000 |
| Brand | Mazda |
| Engine | 1.8 D (60 HP) |
| Body type | Hatchback |
| Model | 121 III (JASM,JBSM) |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 3828 mm |
| Width | 1634 mm |
| Height | 1330 mm |
| Wheelbase | 2446 |
| Weight | 1330 kg |
| Max width | 1510 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1753 |
| Engine kw | 44 kw |
| Engine hp | 59 hp |
| Torque | 44 N*m/rpm |
| Fuel supply | Diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 82,5 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 42 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 165/70R13 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 155 km/h |
| Acceleration | 17.4 s |
| Fuel town | 6.4 l/100km |
| Fuel road | 4.5 l/100km |
| Fuel average | 6.2 l/100km |