General information
| Year | 2000 - 2003 |
| Brand | Mazda |
| Engine | 1.6 i 16V (95 Hp) |
| Body type | Hatchback |
| Model | 323 F VI (BJ) |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 4290 mm |
| Width | 1705 mm |
| Height | 1420 mm |
| Wheelbase | 2610 |
| Weight | 1420 kg |
| Max width | 1585 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1598 |
| Engine kw | 70 kw |
| Engine hp | 94 hp |
| Torque | 70 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | 78 mm |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 55 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 185/65 R14 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |