General information
| Year | 2012 - |
| Brand | Mazda |
| Engine | 3.7 AT (277 HP) 4WD |
| Body type | SUV |
| Model | CX-9 Facelift |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
Body Features
| Length | 5096 mm |
| Width | 1936 mm |
| Height | 1728 mm |
| Wheelbase | 2875 |
| Weight | - |
| Max width | 2712 kg |
| Boot capacity | 2875 l |
Engine Transmission
| Engine | 3726 |
| Engine kw | 203 kw |
| Engine hp | 272 hp |
| Torque | 203 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 6 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | - |
| Eco standart | EURO V |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | - |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 192 km/h |
| Acceleration | 10.1 s |
| Fuel town | 15.4 l/100km |
| Fuel road | 9 l/100km |
| Fuel average | 11.3 l/100km |