General information
| Year | 1993 - 2001 |
| Brand | Mazda |
| Engine | 2.3 i V6 24V Miller Cycle (211 HP) |
| Body type | Sedan |
| Model | Xedos 9 (TA) |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4825 mm |
| Width | 1770 mm |
| Height | 1395 mm |
| Wheelbase | 2760 |
| Weight | 1395 kg |
| Max width | 1985 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2255 |
| Engine kw | 155 kw |
| Engine hp | 208 hp |
| Torque | 155 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | 80,3 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | - |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 68 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 205/65 R15 V |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 230 km/h |
| Acceleration | 9.5 s |
| Fuel town | 11 l/100km |
| Fuel road | 6.3 l/100km |
| Fuel average | 8.1 l/100km |