General information
| Year | 2011 - |
| Brand | Mercedes-Benz |
| Engine | 55 AMG 5.5 AT (421 HP) |
| Body type | Roadster |
| Model | SLK-klasse AMG III (R172) Roadster |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
Body Features
| Length | 4146 mm |
| Width | 1810 mm |
| Height | 1301 mm |
| Wheelbase | 2430 |
| Weight | 1301 kg |
| Max width | 1910 kg |
| Boot capacity | 225 l |
Engine Transmission
| Engine | 5461 |
| Engine kw | 309 kw |
| Engine hp | 414 hp |
| Torque | 309 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 7 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 70 liters |
| Eco standart | Euro 5 |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 235/40/R18, 255/35/R18 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 250 km/h |
| Acceleration | 4.6 s |
| Fuel town | 12 l/100km |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |