General information
| Year | 2015 - |
| Brand | Mitsubishi |
| Engine | 2.4d AT (181 HP) 4WD |
| Body type | Pickup |
| Model | L200 V Pickup |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 5205 mm |
| Width | 1785 mm |
| Height | 1775 mm |
| Wheelbase | 3000 |
| Weight | 1775 kg |
| Max width | 2850 kg |
| Boot capacity | 1061 l |
Engine Transmission
| Engine | 2442 |
| Engine kw | 133 kw |
| Engine hp | 178 hp |
| Torque | 133 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 75 liters |
| Eco standart | Euro 5 |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 205/80/R16, 245/70/R16, 245/65/R17 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 177 km/h |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |