General information
| Year | 2015 - |
| Brand | Mitsubishi |
| Engine | 2.0 CVT (146 HP) 4WD |
| Body type | SUV |
| Model | Outlander III Facelift 2 |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4695 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1680 mm |
| Wheelbase | 2670 |
| Weight | 1680 kg |
| Max width | 1985 kg |
| Boot capacity | 1754 l |
Engine Transmission
| Engine | 1998 |
| Engine kw | 107 kw |
| Engine hp | 143 hp |
| Torque | 107 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | - |
| Fuel | A-92 |
| Fuel capacity | 63 liters |
| Eco standart | Euro 4 |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 215/70/R16, 225/55/R18 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 188 km/h |
| Acceleration | 11.7 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |