General information
| Year | 2012 - - |
| Brand | Mitsubishi |
| Engine | 2.0i (146Hp) |
| Body type | SUV |
| Model | Outlander III |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 4655 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1680 mm |
| Wheelbase | 2670 |
| Weight | 1680 kg |
| Max width | 1985 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1998 |
| Engine kw | 107 kw |
| Engine hp | 143 hp |
| Torque | 107 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | 86 mm |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | A-92 |
| Fuel capacity | 63 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | - |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 190 km/h |
| Acceleration | 11.5 s |
| Fuel town | 9.3 l/100km |
| Fuel road | 6.8 l/100km |
| Fuel average | 7.7 l/100km |