General information
| Year | 2012 - - |
| Brand | Mitsubishi |
| Engine | 2.0i Hybrid |
| Body type | SUV |
| Model | Outlander PHEV |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 4655 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1680 mm |
| Wheelbase | 2670 |
| Weight | - |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1997 |
| Engine kw | - |
| Engine hp | - |
| Torque | - |
| Fuel supply | - |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | - |
| Fuel capacity | - |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 225/55 R18 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 170 km/h |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |