General information
| Year | 1996 - 2000 |
| Brand | Mitsubishi |
| Engine | 2.8 TDI 4WD X (125 HP) |
| Body type | Estate |
| Model | Space Gear (PA0) |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
Body Features
| Length | 4685 mm |
| Width | 1695 mm |
| Height | 1965 mm |
| Wheelbase | 2800 |
| Weight | 1965 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2835 |
| Engine kw | 92 kw |
| Engine hp | 123 hp |
| Torque | 92 N*m/rpm |
| Fuel supply | Diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 95 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 75 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 215/80 S 15R |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 150 km/h |
| Acceleration | - |
| Fuel town | 15 l/100km |
| Fuel road | 9 l/100km |
| Fuel average | - |