General information
| Year | 1996 - 2000 |
| Brand | Mitsubishi |
| Engine | 3.0 i V6 24V 4WD (185 HP) |
| Body type | Estate |
| Model | Space Gear (PA0) |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
Body Features
| Length | 4685 mm |
| Width | 1695 mm |
| Height | 2070 mm |
| Wheelbase | 2800 |
| Weight | 2070 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2972 |
| Engine kw | 136 kw |
| Engine hp | 182 hp |
| Torque | 136 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | 91,1 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | - |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 75 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 225/80 R15 V |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | 10 l/100km |