General information
| Year | 1991 - 1999 |
| Brand | Mitsubishi |
| Engine | 1.8 (N11W) (122 HP) |
| Body type | Estate |
| Model | Space Runner (N1_W,N2_W) |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4290 mm |
| Width | 1695 mm |
| Height | 1640 mm |
| Wheelbase | 2520 |
| Weight | 1640 kg |
| Max width | 1720 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1834 |
| Engine kw | 89 kw |
| Engine hp | 119 hp |
| Torque | 89 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 81 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 55 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 185/70 R14 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 180 km/h |
| Acceleration | 10.5 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | 8.5 l/100km |