General information
| Year | 1998 - - |
| Brand | Mitsuoka |
| Engine | 0.5 (6.1 Hp) |
| Body type | Cabrio |
| Model | MC-1 |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 1755 mm |
| Width | 1080 mm |
| Height | 1470 mm |
| Wheelbase | - |
| Weight | 1470 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 0 |
| Engine kw | - |
| Engine hp | - |
| Torque | - |
| Fuel supply | - |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | - |
| Fuel capacity | 7 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | - |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |