General information
| Year | 1975 - 1976 |
| Brand | Moskvic |
| Engine | 1.5 (75 Hp) |
| Body type | Sedan |
| Model | 427 Kombi |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 4040 mm |
| Width | 1550 mm |
| Height | 1485 mm |
| Wheelbase | 2400 |
| Weight | 1485 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1479 |
| Engine kw | 55 kw |
| Engine hp | 74 hp |
| Torque | 55 N*m/rpm |
| Fuel supply | Carburetor |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | 82 mm |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | A-80 |
| Fuel capacity | 46 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 165/80 R13 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 140 km/h |
| Acceleration | - |
| Fuel town | 8.8 l/100km |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |