General information
| Year | 1999 - 2004 |
| Brand | Nissan |
| Engine | 2.5i (210Hp) |
| Body type | Wagon |
| Model | Gloria XI (Y34) |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 4865 mm |
| Width | 1770 mm |
| Height | 1465 mm |
| Wheelbase | 2800 |
| Weight | 1465 kg |
| Max width | 1985 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2495 |
| Engine kw | 154 kw |
| Engine hp | 206 hp |
| Torque | 154 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | 85 mm |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 80 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 205/50 R17 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 210 km/h |
| Acceleration | - |
| Fuel town | 18 l/100km |
| Fuel road | 10 l/100km |
| Fuel average | - |