General information
| Year | 2015 - |
| Brand | Porsche |
| Engine | Turbo 3.8 AT (540 HP) 4WD |
| Body type | Coupe |
| Model | 911 VII (991) Coupe Facelift |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
Body Features
| Length | 4499 mm |
| Width | 1808 mm |
| Height | 1302 mm |
| Wheelbase | 2450 |
| Weight | 1302 kg |
| Max width | 2010 kg |
| Boot capacity | 145 l |
Engine Transmission
| Engine | 3800 |
| Engine kw | 396 kw |
| Engine hp | 531 hp |
| Torque | 396 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | - |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 7 |
| Fuel | A-98 |
| Fuel capacity | 64 liters |
| Eco standart | Euro 6 |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 245/35/R20, 305/30/R20 |
| Wheels | 8,5 J x 20, 11,5 J x 20 |
Running Features
| Max speed | 320 km/h |
| Acceleration | 3 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |
2 months ago
2 months ago
2 months ago
2 months ago
2 months ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
19 days ago
19 days ago