General information
| Year | 1997 - 2000 |
| Brand | Renault |
| Engine | 1.9 dTi (98 HP) |
| Body type | Wagon |
| Model | Laguna Grandtour (K56) |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4620 mm |
| Width | 1748 mm |
| Height | 1448 mm |
| Wheelbase | 2670 |
| Weight | 1448 kg |
| Max width | 1955 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1870 |
| Engine kw | 72 kw |
| Engine hp | 96 hp |
| Torque | 72 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 80 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 520 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 195/65 R15 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 177 km/h |
| Acceleration | 13 s |
| Fuel town | 7.4 l/100km |
| Fuel road | 4.8 l/100km |
| Fuel average | - |
2 years ago
2 years ago
2 months ago
2 months ago
2 months ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
19 days ago
19 days ago