General information
| Year | 2002 - - |
| Brand | Saab |
| Engine | 2.2 TDi (120 HP) |
| Body type | Wagon |
| Model | 9-5 Wagon |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4808 mm |
| Width | 1792 mm |
| Height | 1492 mm |
| Wheelbase | 2703 |
| Weight | 1492 kg |
| Max width | 2130 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2172 |
| Engine kw | 88 kw |
| Engine hp | 118 hp |
| Torque | 88 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 84 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 70 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 205/65 R15 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 195 km/h |
| Acceleration | 11.5 s |
| Fuel town | 9.3 l/100km |
| Fuel road | 5.4 l/100km |
| Fuel average | 6.7 l/100km |