General information
| Year | 2007 - - |
| Brand | Smart |
| Engine | 0.8d (45 HP) |
| Body type | Hatchback |
| Model | Fortwo II cabrio |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
Body Features
| Length | 2695 mm |
| Width | 1559 mm |
| Height | 1542 mm |
| Wheelbase | 1867 |
| Weight | 1542 kg |
| Max width | 1050 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 799 |
| Engine kw | 33 kw |
| Engine hp | 44 hp |
| Torque | 33 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 3 |
| Cylinders diameter | 65,5 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 33 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 155/60 R15; 175/55 R15 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 135 km/h |
| Acceleration | - |
| Fuel town | 3.5 l/100km |
| Fuel road | 3.3 l/100km |
| Fuel average | 3.4 l/100km |
2 years ago
2 years ago
2 months ago
2 months ago
2 months ago
2 months ago
2 months ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago
month ago