General information
| Year | 2011 - - |
| Brand | SsangYong |
| Engine | 2.0DT (141Hp) |
| Body type | Pickup |
| Model | Kyron |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 4660 mm |
| Width | 1880 mm |
| Height | 1755 mm |
| Wheelbase | 2740 |
| Weight | 1755 kg |
| Max width | 2530 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1998 |
| Engine kw | 103 kw |
| Engine hp | 138 hp |
| Torque | 103 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | 86,2 mm |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 75 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | - |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 167 km/h |
| Acceleration | - |
| Fuel town | 9.9 l/100km |
| Fuel road | 6.3 l/100km |
| Fuel average | 7.7 l/100km |