General information
| Year | 2006 - - |
| Brand | Toyota |
| Engine | 1.8i 16V (136Hp) |
| Body type | Hatchback |
| Model | Auris I |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 4220 mm |
| Width | 1760 mm |
| Height | 1515 mm |
| Wheelbase | 2600 |
| Weight | 1515 kg |
| Max width | 1535 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1794 |
| Engine kw | 100 kw |
| Engine hp | 134 hp |
| Torque | 100 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | 79 mm |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 50 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 205/55 R16 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 205 km/h |
| Acceleration | 10 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | 7.4 l/100km |