General information
| Year | 2012 - - |
| Brand | Toyota |
| Engine | 1.6i (132Hp) MT |
| Body type | Hatchback |
| Model | Auris II |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 4275 mm |
| Width | 1760 mm |
| Height | 1460 mm |
| Wheelbase | 2600 |
| Weight | 1460 kg |
| Max width | 1805 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1598 |
| Engine kw | 97 kw |
| Engine hp | 130 hp |
| Torque | 97 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | 80,5 mm |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 50 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 205/55 R16 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 200 km/h |
| Acceleration | 10 s |
| Fuel town | 7.9 l/100km |
| Fuel road | 4.8 l/100km |
| Fuel average | 5.9 l/100km |