General information
| Year | 2004 - 2006 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 1.7 CDTI (100 HP) |
| Body type | Hatchback |
| Model | Corsa C |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 3817 mm |
| Width | 1646 mm |
| Height | 1440 mm |
| Wheelbase | 2490 |
| Weight | 1440 kg |
| Max width | 1580 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1686 |
| Engine kw | 73 kw |
| Engine hp | 98 hp |
| Torque | 73 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 79 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 44 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 175/65 R14 |
| Wheels | 5.5J X 14 |
Running Features
| Max speed | 188 km/h |
| Acceleration | 11.5 s |
| Fuel town | 6.4 l/100km |
| Fuel road | 3.9 l/100km |
| Fuel average | 4.8 l/100km |