General information
| Year | 2009 - - |
| Brand | Toyota |
| Engine | 4.6i V8 (347Hp) |
| Body type | Sedan |
| Model | Crown Majesta (S200) |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 4995 mm |
| Width | 1810 mm |
| Height | 1475 mm |
| Wheelbase | 2925 |
| Weight | 1475 kg |
| Max width | 2055 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 4608 |
| Engine kw | 254 kw |
| Engine hp | 340 hp |
| Torque | 254 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | 94 mm |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 71 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 235/50 R17 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |