General information
| Year | 1991 - 2004 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 4.0 i V8 32V 4WD (280 HP) |
| Body type | Sedan |
| Model | Crown Majesta |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4900 mm |
| Width | 1795 mm |
| Height | 1465 mm |
| Wheelbase | 2800 |
| Weight | 1465 kg |
| Max width | 2055 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 3968 |
| Engine kw | 205 kw |
| Engine hp | 275 hp |
| Torque | 205 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 8 |
| Cylinders diameter | 87,5 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | A-98 |
| Fuel capacity | 75 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 215/60 R16 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |