General information
| Year | 1987 - 1999 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 2.5 i (180 HP) |
| Body type | Wagon |
| Model | Crown Wagon (GS130) |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4690 mm |
| Width | 1695 mm |
| Height | 1515 mm |
| Wheelbase | 2730 |
| Weight | 1515 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2491 |
| Engine kw | 132 kw |
| Engine hp | 177 hp |
| Torque | 132 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | 86 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | - |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 64 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 185SR14 |
| Wheels | 15x6JJ |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |