General information
| Year | 1997 - 2001 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 2.5i (200Hp) |
| Body type | Sedan |
| Model | Crown X (S150) |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 4840 mm |
| Width | 1710 mm |
| Height | 1460 mm |
| Wheelbase | 2780 |
| Weight | 1460 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2492 |
| Engine kw | 147 kw |
| Engine hp | 197 hp |
| Torque | 147 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | 86 mm |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | A-98 |
| Fuel capacity | 73 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 195/65 R15 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 210 km/h |
| Acceleration | - |
| Fuel town | 14 l/100km |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |