General information
| Year | 1995 - 1999 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 1.5 i 16V Beta (110 HP) |
| Body type | Coupe |
| Model | Cynos (EL52) |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
Body Features
| Length | 4155 mm |
| Width | 1660 mm |
| Height | 1295 mm |
| Wheelbase | 2380 |
| Weight | 1295 kg |
| Max width | 1140 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1497 |
| Engine kw | 81 kw |
| Engine hp | 109 hp |
| Torque | 81 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 74 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 45 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 175/65 R14 S |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | 5.1 l/100km |