General information
| Year | 2002 - - |
| Brand | Toyota |
| Engine | 4.2 TD (HDJ 100) (204 HP) |
| Body type | Wagon |
| Model | Land Cruiser 100 J10 |
| Doors | 5 |
| Seats | 8 |
Body Features
| Length | 4940 mm |
| Width | 1940 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 2850 |
| Weight | 1880 kg |
| Max width | 3260 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 4164 |
| Engine kw | 150 kw |
| Engine hp | 201 hp |
| Torque | 150 N*m/rpm |
| Fuel supply | Diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | 94 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | - |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 96 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 265/70R16 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 170 km/h |
| Acceleration | 13.6 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | 11.1 l/100km |