General information
| Year | 1995 - 1997 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 4.2 TD 24V (HDJ80) (170 HP) |
| Body type | SUV |
| Model | Land Cruiser 80 |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4820 mm |
| Width | 1930 mm |
| Height | 1890 mm |
| Wheelbase | 2850 |
| Weight | 1890 kg |
| Max width | 3060 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 4164 |
| Engine kw | 125 kw |
| Engine hp | 168 hp |
| Torque | 125 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 6 |
| Cylinders diameter | 94 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 95 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 275/70 R16 T |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 170 km/h |
| Acceleration | 12.7 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | 11.2 l/100km |