General information
| Year | 1995 - 2000 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 2.0 i 16V (5 dr) (129 HP) |
| Body type | SUV |
| Model | RAV 4 I (XA) |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4115 mm |
| Width | 1695 mm |
| Height | 1660 mm |
| Wheelbase | 2410 |
| Weight | 1660 kg |
| Max width | 1710 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1998 |
| Engine kw | 95 kw |
| Engine hp | 127 hp |
| Torque | 95 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 86 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 5 |
| Fuel | A-92 |
| Fuel capacity | 58 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 215/70 R16 S |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 170 km/h |
| Acceleration | 10.4 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | 9.1 l/100km |