General information
| Year | 2006 - - |
| Brand | Toyota |
| Engine | 2.2 16V D-4D (175 HP) |
| Body type | SUV |
| Model | RAV4 III |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4315 mm |
| Width | 1855 mm |
| Height | 1720 mm |
| Wheelbase | 2560 |
| Weight | 1720 kg |
| Max width | 2190 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 2231 |
| Engine kw | 128 kw |
| Engine hp | 172 hp |
| Torque | 128 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 86 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 6 |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 60 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | Yes |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 235/55 R18 |
| Wheels | 7.5J X 18 |
Running Features
| Max speed | 200 km/h |
| Acceleration | 9.3 s |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |