General information
| Year | 1996 - 2003 |
| Brand | Toyota |
| Engine | 1.5 (100 HP) |
| Body type | - |
| Model | Soluna |
| Doors | 4 |
| Seats | 4 |
Body Features
| Length | 4133 mm |
| Width | 1661 mm |
| Height | 1351 mm |
| Wheelbase | 2380 |
| Weight | - |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1498 |
| Engine kw | 73 kw |
| Engine hp | 98 hp |
| Torque | 73 N*m/rpm |
| Fuel supply | Injection |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 78 mm |
| Valves in cylinders | 4 |
| Gears | 4 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | - |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | - |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |