General information
| Year | 2010 - - |
| Brand | Toyota |
| Engine | 1.4 D-4D (90Hp) |
| Body type | Hatchback |
| Model | Verso-S |
| Doors | - |
| Seats | - |
Body Features
| Length | 3990 mm |
| Width | 1695 mm |
| Height | 1595 mm |
| Wheelbase | 2550 |
| Weight | 1595 kg |
| Max width | - |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1364 |
| Engine kw | 66 kw |
| Engine hp | 88 hp |
| Torque | 66 N*m/rpm |
| Fuel supply | Common rail |
| Cylinders | - |
| Cylinders diameter | 73 mm |
| Valves in cylinders | - |
| Gears | - |
| Fuel | Diesel |
| Fuel capacity | 42 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 185/65 R15 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | 175 km/h |
| Acceleration | 12.1 s |
| Fuel town | 4.3 l/100km |
| Fuel road | 3.9 l/100km |
| Fuel average | 5 l/100km |