General information
| Year | 1983 - 1989 |
| Brand | Volkswagen |
| Engine | 1.6 (75 HP) |
| Body type | Hatchback |
| Model | Scirocco (53B) |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
Body Features
| Length | 4050 mm |
| Width | 1645 mm |
| Height | 1280 mm |
| Wheelbase | 2400 |
| Weight | 1280 kg |
| Max width | 1320 kg |
| Boot capacity | - |
Engine Transmission
| Engine | 1595 |
| Engine kw | 55 kw |
| Engine hp | 74 hp |
| Torque | 55 N*m/rpm |
| Fuel supply | Carburetor |
| Cylinders | 4 |
| Cylinders diameter | 81 mm |
| Valves in cylinders | 2 |
| Gears | 5 |
| Fuel | A-95 |
| Fuel capacity | 55 liters |
| Eco standart | - |
Chassis
| ABS | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Tires | 185/60 HR14 |
| Wheels | - |
Running Features
| Max speed | - |
| Acceleration | - |
| Fuel town | - |
| Fuel road | - |
| Fuel average | - |